تحقیق پژوهشی کیفیت زندگی کودکان سرطانی

بهترین فایل قابل دانلود و دریافت با موضوع تحقیق پژوهشی کیفیت زندگی کودکان سرطانیقابل مشاهده می باشد
تحقیق پژوهشی کیفیت زندگی کودکان سرطانی|35025799|yvz

توضیحات:دانلود تحقیق پژوهشی با موضوع کیفیت زندگی کودکان سرطانی،در قالب doc و در 51 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن :کیفیت زندگی کودکان سرطانی
با وجود موفقیت هایی که در زمینه ی کنترل و پیشگیری از بیماری های واگیردار طی دهه های اخیر به وجود آمده ، میزان ابتلاء به بیماری های مزمن رو به افزایش گذاشته است(15). بیماری مزمن در همه دوره های زندگی تاثیر گذار است هر چند بعضی از بیماری ها تاثیر کمی بر کیفیت زندگی دارند ولی بیشتر آنها به دلیل ناتوانی که بر جای می گذارند تاثیرات قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد ایجاد می کنند. از ویژگی های خاص این بیماری ها ماهیت طولانی مدت آن و یا نا مشخص بودن سیر بیماری است. لذا علاوه بر تلاش زیاد برای درمان ، هزینه های زیادی را نیز طلب می نماید (72). از جمله اختلالاتی که به شدت در سلامت و در نتیجه کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارند ، بیماری های مزمن نظیر سرطان است (73) که به عنوان یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی جوامع محسوب می شود(15). بطوریکه شیوع آن در بین بیماری های مزمن غیر واگیر افزایش یافته است (74).
اسمارداک معتقد است که امروزه سرطان به صورت یک بیماری مزمن تهدید کننده ی زندگی مطرح است (75). اولین مدرک در مورد سرطان ، مربوط به 1500 سال پیش از میلاد مسیح بوده که توسط باستان شناس آلمانی به نام ابرس در سال 1873 از حفاری مصر کشف گردید و در آن چنین نوشته بود: تومورهای سطحی بدن که غیرقابل درمان می باشند ، دارای انواعی هستند که خمیرهای ارسنیکی در بهبود آنها موثر است . بقراط حکیم چندین تومور سرطانی را در 500 سال قبل از میلاد مسیح شناخته است و در قرن دوم میلادی هم ، جالینوس درباره علت سرطان بحث کرده است. بوعلی سینا پزشک عالیقدر ایرانی در قرن دهم میلادی در مورد سرطان مطالعاتی انجام داد و در سال 1761 مورگان آسیب شناسی جدید را بنیان گذاری و بیماری سرطان را توصیف کرده است(76).
سرطان هنگامی رخ می دهد که یک سلول ویژه از سلول ها ، شروع به تکثیر و رشد غیرقابل کنترل می کند بطوری که سلول های طبیعی کاهش می یابد(9،11،77). در برخی کشورها بعد از بیماری های قلبی _عروقی ، سرطان دومین علت مرگ و میر به شمار می رود . اما در ایران بعد از بیماری های قلبی_عروقی و سوانح و حوادث ، سرطان سومین علت مرگ و میر است. این بیماری در کودکان نیز دیده می شود. بیماری سرطان یکی از علل اصلی منجر به مرگ در بین کودکان بشمار می رود. بطوری که در ایالات متحده آمریکا و استرالیا ، در میان کودکان 0 تا 14 سال ، بعد از صدمات غیرعمد ، دومین علت مرگ و میر محسوب شده است ( 15).
نئوپلاسم های دوره کودکی شامل انواع مختلف تومورهای بدخیم تحت عنوان سرطان ها و تومورهای غیر بدخیم هستند (11). کودکان همچون بزرگسالان ، ممکن است در هر قسمتی از بدن ، دچار سرطان شوند اما بعضی از انواع سرطان ها در کودکان رایج تر است . سرطان در کودکان انواع مختلفی را شامل می شود ، از جمله : لوسمی ، سرطان مغز ، لنفوم ، بیماری هوچکین ، تومور ویلمز ، نوروبلاستوم ، استئوسارکوم ، اوینگ سارکوم ، رتینوبلاستوم و رابدومیوسارکوم می باشند (78) ، که از بین آنها لوسمی شایعترین سرطان دوره کودکی است(79).
لوسمی واژه گسترده ای است که به گروهی از بیماری های بدخیم مغز استخوان و سیستم لنفاوی اطلاق می شود(9) و شایعترین نئوپلاسم بدخیم دوره کودکی و نوجوانی به شمار می رود که حدود 31 درصد از کل بدخیمی های کودکان کمتر از 15 سال را تشکیل می دهد(11). لوسمی سرطان گلبول های سفید خون است . این سرطان از مغز استخوان شروع می شود ، اما بعد به غدد لنفاوی ، طحال ، کبد ، سیستم اعصاب مرکزی یا اعضای دیگر نیز گسترش می یابد(9،77). شایعترین نوع لوسمی دوره کودکی ، لوسمی لنفوبلاستیک حاد است که 77درصد از کل سرطان های دوره کودکی را به خود اختصاص داده است. این بیماری در نژاد سفید پوست و در پسران شایعتر می باشد. زیر گروه های لوسمی میلوژنیک حاد 11 درصد و لوسمی میلوژنیک مزمن کمتر از 3 درصد و سایر لوسمی میلومونوسیتیک مزمن و لوسمی لنفوسیتیک مزمن در دوران کودکی 1 تا 2درصد موارد را تشکیل می دهند(11). شایعترین علائم عمومی در لوسمی لنفوبلاستیک حاد : تب ، کم خونی، رنگ پریدگی ، خستگی، احساس ضعف ، عفونت های عود کننده و دردهای استخوانی است و از شایعترین علائم احتمالی خونریزی ، کبودی پوست ، سردرد ، مشکلات عصبی ، بزرگی طحال و بزرگی کبد می باشد(79).
دومین گروه شایع سرطان در کودکان تومورهای مغز می باشد( 11). تومورهای مغز ، براساس بافتی که در آن گسترش می یابند ، طبقه بندی و نام گذاری می شوند. تومورهای مغزی ، در هر سنی حتی در نوزادان و بزرگسالان هم روی دهد. تقریبا 2200 مورد تومور مغزی اولیه هر سال در کودکان و نوجوانان تشخیص داده می شود و در کل میزان بروز سالیانه آن ، 28 مورد به ازای هر یک میلیون کودک زیر 19 سال است. این نوع سرطان ، بسته به محل ، نوع ، میزان رشد تومور و سن کودک ، تظاهرات اولیه گوناگونی خواهند داشت. علائم و نشانه ها مرتبط با انسداد جریان مایع مغزی نخاعی می باشد. تومورهایی که در بالای چادرینه واقع شده اند ، به صورت تغییرات خفیف شخصیتی ، ذهنی و گفتاری تظاهر می یابند. در کودکان کم سن، باز بودن درزهای جمجمه ممکن است با نشانه های شایع افزایش فشار داخل مغزی مانند: استفراغ ، خواب آلودگی و بی قراری ، همچنین یافته های دیررس ماکروسفالی تظاهر کند. تشخیص این نوع سرطان اغلب مشکل است ، زیرا علائم غالبا در بسیاری از ناراحتی ها ی جسمی و روحی دیده می شود ( 22).
یکی دیگر از سرطان های شایع کودکان ، لنفوم می باشد که در بافت های لنفاوی مانند گره های لنفاوی ، طحال و تیموس که سلول های مبارزه کننده با عفونت را تولید و ذخیره می کنند ، به وجود می آید (11،9،77). لنفوم سومین سرطان شایع کودکان در ایالات متحده است و میزان بروز سالیانه آن 15 مورد در هر یک میلیون کودک زیر 14 سال است (22) . لنفوم بطور کلی خود به دو بیماری هوچکین و غیر هوچکین تقسیم می شود. هوچکین ، بیشتر گره های لنفاوی محیطی (آنهایی که نزدیک سطح بدن هستند ) را در بر می گیرد که اولین علامت آن برآمدگی بدون درد در گردن ، زیر بغل یا کشاله ران می باشد. لنفوم غیر هوچکین نیز در کودکان ، در روده بخصوص در قسمت نزدیک به آپاندیس رایج تر است و ممکن است در بخش های بالایی قفسه سینه هم مشاهده شود. علائم این بیماری ، درد یا ورم غیر طبیعی ، سختی در نفس کشیدن و گاهی مشکل در بلع یا ورم در صورت و گردن است. همچنین ممکن است در اندام های دیگری چون کبد ، طحال ، مغز استخوان ، گره های لنفاوی ، سیستم کنترل عصبی و استخوان ها نیز روی دهد(11).
و . . .


فهرست منابع دارد


مطالب دیگر:
دانلود پاورپوینت پروژه طراحی و ایجاد واحد صنعتی تولید قوطی غذاییدانلود پاورپوینت کنترل غيرفعال سازه هاپاورپوینت فناوری تولید و فراوری زعفران در ایرانپاورپوینت کنترل و گواهی بذر خیارپاورپوینت سرویس دهنده های نام و اصول مدیریت شبکهپاورپوینت انواع کوپلینگ ها پاورپوینت مفاهیم مرتبط با لایه واسط شبکه از مدل TCP IPفایل پاورپوینت مدیریت ارتباط با مشتریپاورپوینت تعاريف و مفاهیم مربوط به كيفيتپاورپوینت تكنولوژی های در عرصه آموزشپاورپوینت تحقیق روش های تولید و آزمایش کیفیت جوشجلسه هفتم پاورپوینت پایگاه داده Microsoft SQL Serverپاورپوینت درس طراحی الگوریتمها با شبه کدهای سی پلاس پلاسپاورپوینت تحليل و طراحی و پياده سازی سيستم رزرواسيون هتلجلسه هشتم پاورپوینت Microsoft SQL Server 2005جلسه نهم پاورپوینت Microsoft SQL Server 2005 پاورپوینت بررسی تاریخچه فرشبافی در شهر هفتکل استان خوزستانجلسه دوازدهم پاورپوینت Microsoft SQL Server 2005 جلسه سیزدهم پاورپوینت Microsoft SQL Server 2005 پاورپوینت تفکر فازی در مدیریت و کاربرد های آندانلود پاورپوینت کتاب روانشناسی شخصیت دکتر یوسف کریمیجلسه چهارم پاورپوینت Microsoft SQL Server 2005 دانلود فصل دوم پاورپوینت کتاب روانشناسی شخصیت دکتر یوسف کریمی با عنوان عوامل به وجود آورنده شخصیتپاورپوینت امنیت در اینترنتپاورپوینت امنیت در سیستم عامل